niedziela, 25 sierpnia 2013

Jak do pracy za granicą to do NorwegiiObecnie jeśli mowa o pracy za granicą to chyba jednym z najbardziej popularnych krajów jest właśnie Norwegia. Norwegia czyli kraj znajdujący się na północy Europy – kraj bardzo charakterystyczny pod względem klimatu, krajobrazów, ale także gospodarczym i pod względem ludności tu mieszkającej. Nie wszyscy wiedzą bowiem także, że Norwegia nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej – tak tak, dobrze słyszycie Norwegia nie należy do Unii Europejskiej. Mimo kilku podejść nie została przyjęta… ale jest to oczywiste, że sama na wlasną prośbę nie spełnia wytycznych odnośnie warunków przyjęcia jej jako kraju do Unii Europejskiej, przez co nie jest w unii. A to że Norwegia nie jest w unii niesie ze sobą określone konsekwencje – szczególnie dla obywateli Unii Europejskiej. Jest to dosyć poważne utrudnienie dla Polaków chcących podjąć pracę za granicą w Norwegii. Nie są już to te same warunki co przykładowo pracując w Niemczech czy pracując w Anglii. Norwegia nie będąc krajem UNIJNYM stwarza utrudnienie jeśli chodzi o swobodny przepływ ludności pracującej. Aczkolwiek mimo tych utrudnień – wraz pracujący tam polacy wychodzą na plus w stosunku do pracy w innych krajach za granicą. Dlaczego? Z uwagi na fakt ze Norwegia to bardzo  bogaty kraj – kraj ten dlatego właśnie nie chce wstąpić do Unii Europejskiej – przez to że jego składki członkowskie byłyby po prostu wyższe niż dotacje unijne – tak niestety Norwegia jest rozwiniętym krajem przez co nie łapałaby się praktycznie na żadne dotacje. Jak to się mówi członkostwo w Unii Europejskiej jest dobre dla biednych krajów takich jak Polska wtedy z różnych funduszy spójności mogą wyjąć sobie ładne pieniążki na rozwój danego kraju.  

Ale to że Norwegia nie jest tak dostępna dla chociażby Polaków jak inne kraje unijne jest dla tych nielicznych którzy się zdecydują na wyjazd do pracy akurat do Norwegii jest dużym plusem, zaletą – z uwagi na fakt iż jest mniej po prostu konkurencji na rynku pracy – szczególnie konkurencji polskiej. A prawda jest niestety taka że jak jedziemy za granicę do pracy to lepiej trafić do miejsca gdzie Polaków nie ma bo sprawdza się tu stare przysłowie że Polak Polakowi wrogiem i zamiast sobie pomóc na obczyźnie jeszcze sobie szkodzą i się zwalczają. 

Wracając jednak do tematu głównego czyli pracy za granicą w Norwegii – trzeba wiedzieć, iż pracując w Norwegii możemy liczyć na naprawdę bardzo dobre warunki finansowe, dużo lepsze niż w innych krajach europejskich. To samo jeśli mowa o warunkach socjalnych, a myślę że pakiet socjalny i zdrowotny dla Polaków akurat jest bardzo ważnym dodatkiem do samego wynagrodzenia finansowego. 

Ale oprócz tego iż są dobre warunki materialne i życiowe, trzeba pamiętać też o tym iż możemy dosyć tanio nabyć swoje lokum, można kupić własny dom i się tutaj dosyć szybko urządzić, a ponadto sam klimat i sam kraj jest po prostu przepiękny – górzysty, śnieżny i w ogóle – można sobie popatrzeć na zdjęcia poniższe norweskich krajobrazów.
Polacy w Norwegii mogą legalnie pracować trzy miesiące, na dłuższe prace musimy zorganizować sobie pozwolenie na pracę. 

A jakie prace możemy wykonywać w Norwegii? Są to głównie prace sezonowe typu zbiory truskawek, typu zbiory innych owoców, czy warzyw. Ale także prace przy produkcji mięsa i produkcji rybnej jako pracownicy hali produkcyjnej. Jeśli tematyka pracy w Norwegii cię zainteresowała sprawdź oferty pracy w Norwegii - http://praca.owi.pl/za-granica/w-europie/w-norwegii a także oferty pracy w innych krajach za granica - http://praca.owi.pl/za-granica aby mieć porównanie, o którym pisałem wcześniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz